از ما بپرسید

Q

سوالات متداول

آیا شما هم از ما سوال دارید؟

لطفا سؤالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ  را پیدا نکردید، ، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول عمومی

چگونه وقت مشاوره حضوری بگیرم

شما می توانید با شماره تلفن 09368221714 تماس گرفته و تقاضای وقت مشاوره نمایید

پرونده های خارج از اهواز را میپذیرید؟

بله، پرونده های استان خوزستان امکانپذیر میباشد

آیا در طلاق توافقی، نیاز به حضور زوجین وجود داره؟

در صورتی که به وکیل طلاق توافقی سپرده بشه، نیازی به حضور زوجین نیست. فقط زوجه باید به آزمایشگاه مراجعه کنه و گواهی عدم بارداری بگیره تا بقیه مراحل طلاق توافقی رو وکیل انجام بده. برای اطلاع بیشتر از شرایط و مراحل طلاق توافقی،  برای اطلاع بیشتر از شرایط و مراحل طلاق توافقی، با تماس با شماره 09368221714 مشاوره حقوقی تلفنی بگیرید.

آیا میشه در طلاق توافقی، وکیل زوج و زوجه یک نفر باشه؟

خیر؛ مانند هر دعوی دیگر، وکیل طلاق توافقی نمیتونه وکالت هر دو طرف رو بپذیره. بنابراین، در طلاق توافقی، وکیل خانم و آقا باید متفاوت باشند.

سایر سوالات

آیا پدر و مادر، قبل از فوت می توانند اقدام به تقسیم ارثیه مابین فرزندان خود نمایند؟
 برابر قانون « ارثیه» زمانی معنا ومفهوم پیدا می‌کند که شخصی فوت نماید و اموال و دارایی از وی باقی بماند. بنابراین اگر والدین قبل از فوت اقدام به تعیین سهم از اموال و دارایی خود برای فرزند یا فرزندان نمایند ، این موضوع و ماهیت آن از شمول مبحث قانون ارث و ارثیه خارج  و عنوان ارثیه بر آن صدق نمینماید.
والدین می‌توانند در زمان حیات خود تمام و یا هر میزان از اموال و املاک خود را به یک یا چند نفر از فرزندانشان یا هر شخصی دیگر و در قالب عقود دیگری مانند فروش،هِبِه(هدیه)،صُلح (مصالحه) یا به اَشکال حقوقی دیگری منتقل و واگذار نمایند.
همچنین می‌توانند وصیت کنند (عقد وصیت)بعد از فوت آنها، قسمتی از اموالشان را به یک یا چند نفر از فرزندانشان یا شخص دیگر غیر از فرزندان آنها واگذار شود که این وصیت فقط تا میزان یک سوم (ثُلث) از کل ارثیه نافذ (معتبر) است مگر اینکه کلیه ورّاث وصیت نسبت به مازاد یک سوم(ثلث) را تنفیذ(تایید) نمایند و الّا وصیت نسبت به مازاد یک سوم باطل و بلا اثرخواهد بود.
سفته چیست ؟

سفته یا فته طلب ، سندی است که به موجب آن امضاکننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا بصورت عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله‌کرد آن شخص کارسازی و پرداخت نماید.در تعریفی ساده‌تر باید گفت که سفته‌ نوشته‌ای است که به موجب آن، شخص تعهد به پرداخت مبلغی مشخص در تاریخی معین در حساب دیگری می‌کند.
سفته همانند یک سند معمولی اما با امتیازات بیشتر است و در کشور ما کم و بیش رایج است اما رواج کمتری نسبت به چک و استفاده از چک دارد. صادرکننده سفته باید سفته را امضا کرده یا مهر بزند.
بر اساس پیش‌بینی قانون، ذکر مبلغ و زمان پرداخت در سفته بمنظور استفاده از امتیازات قانونی آن ضروری است البته لازم نیست نام گیرنده وجه در سفته قید شود و می‌توان سفته را در وجه حامل نیز تنظیم کرد. همچنین . سفته بدون نام همان سفته در وجه حامل است. به این معنا که صادرکننده تعهد می‌کند مبلغی را در وجه حامل یا آورنده سفته بپردازد.
قانون تجارت/سند تجاری
مواد ۲۱۹- ۳۰۷-۳۰۹

شروط ضمن عقد ازدواج چیست؟

شروطی به عنوان «شرط ضمن‌عقد» در سندهای ازدواج پیش‌بینی گردیده که سردفترازدواج مکلف است قبل از اجرای صیغه عقد آنها را برای زوجین قرائت و در صورت ضرورت مفهومشان را برای آنها بیان کند تا طرفین با آگاهی کامل ذیل شروط مورد قبول خود را امضا نمایند.البته زوجین می‌توانند طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ایران علاوه بر شروط چاپ‌شده در سند ازدواج، هر شرط دیگری را که مایل بوده و مغایر با قانون نباشد به عقدنامه اضافه کرده و با امضای خود آن را الزام‌آور کنند.
البته بسیار بجا و لازم است زوجین یا هر یک از طرفین قبل از عقد ازدواج ، در ارتباط با این شروط و یا سایر شرایط ضمن عقد ازدواج و مفهوم و آثار و نتایج هریک از آنها ، حتما با یک وکیل و مشاور حقوقی صحبت نموده و اطلاع و آگاهی لازم را حاصل فرمایند.

آیا امکان مطالبه چک در صورت فوت صادر کننده چک وجود دارد؟

چنانچه صادر کننده چک بعد صدور چک فوت نماید، بانک می‌تواند قبل از صدور گواهی حصر وراثت، تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی، وجه چک را به دارندۀ آن پرداخت و کارسازی نماید.
همچنین در مواردی که چک مدت دار بوده و تاریخ سر رسید آن مربوط به بعد از فوت صادر کننده باشد، با مرگ صادر کننده بدهی مدت دار (چک وعده دار) او بروز (حال) می‌شود بعبارتی دارنده جک میتواند قبل از سررسید تاریخ چک به بانک مراجعه و وجه چک را مطالبه و بانک نیز میبایست وجه آنرا (هر چند قبل از تاریخ سر رسید) به دارنده چک پرداخت نماید.
قانون تجارت ماده ۳۱۱
و قانون امور حسبی ماده ۲۳۱

وکالت بلاعزل چیست؟

در یک تقسیم‌بندی ، وکالت (بعبارت دقیق تر عقد وکالت) را می‌توان به دو نوع ۱-ساده و ۲-بلاعزل(بدون حق عزل از سوی موکل) تقسیم کرد.
تکلیف وکالت ساده مشخص بوده و موکل می‌تواند هر وقت که بخواهد وکیل را عزل کند و درنتیجه وکالت فسخ میگردد. اما آن وکالتی که این روزها زیاد در دفترخانه‌ها بویژه برای خرید و فروش ملک و ماشین نوشته می‌شود وکالت بلاعزل است.در این حالت موکل دیگر حق عزل وکیل و درنتیجه فسخ وکالت را ندارد.
یادتان باشد وکالت بلاعزل در امور جزیی داده شود و نه بصورت کلی همچنین مورد وکالت توسط طرفین با دقت مطالعه و ملاحظه شود البته این نوع وکالت ممکن است دردسرهایی داشته باشد که بمنظور پیشگیری و جلوگیری از آن لازم است درصورت لزوم و قبل از اعطا وکالت با یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی مشورت گردد.
قانون مدنی ماده ۶۷۹